Nejoblíbenější grafický editor, ve kterém zároveň můžete vytvářet grafické materiály do svých her, nebo rovnou celé herní prostředí a současně je publikovat a sdílet. Spojením Canvy a dalších nástrojů mohou vzniknout rozsáhlé, propracované únikové místnosti, nebo jednoduché únikovky, které zvládnou vytvořit i žáci prvního stupně.
Výhody platformy:
- kompletně zdarma pro učitele ZŠ a SŠ
- možnost vytvoření účtu pro žáky a studenty
- široká databanka grafických prvků, videí, fotografií a zvuků
- pokročilé nástroje s AI pro úpravu graf. materiálů
- Vhodné pro jednostránkové herní scény a příběhy
- tvorba vítězných scén a certifikátů
- hratelnost na mobilních zařízeních
- jednoduché sdílení
- při editace již sdílené hry se úpravy ihned objevují v herním prostředí
Nevýhody:
- herní scény je možné přeskakovat šipkou nebo kolečkem myši
- konečné sdílení není vhodné pro rozsáhlejší herní příběhy, které tvoří vícestránkové prezentace
- absence pokročilejších animačních funkcí
- funkčnost pouze online přes webové prostředí nebo aplikaci
FAQ - Canva
Q: Jak je to s licencí při používání prvků z Canva účtu?
A: Stejně jako u všech materiálů, které jsme sami nevytvořili je potřeba uvádět odkazy a zdroje. Pokud využíváme elementy pouze pro vzdělávací účely (nikoli komerční), postačí uvést zdroje prvků nebo uvést informaci, že se jedná o elementy z "Canva for Education".  Canva po kliknutí v editoru na tlačítko i - informace navíc uvádí všechny potřebné informace k licenčnímu použití.
Kompletní přehled můžete najít zde: https://www.canva.com/licensing-explained/
Q:  Jaké je doporučení pro tvorbu her s použitím Canvy?
A: Canva se díky licenčním podmínkám a možnosti využít PRO účet pro učitele zdarma nabízí jako nejlepší řešení pro tvorbu grafické části hry. Pokud chcete vytvořit online ÚH, která bude obsahovat rozsáhlejší dějovou linii, doporučujeme začít právě v Canvě a hru finalizovat a sdílet prostřednictvím Google Slides, které jsou zdarma. Obrazové materiály tedy jednoduše stáhnete ve formě obrázků, které pak do Google prezentací nahrajete jako pozadí jednotlivých snímků a přidáte odkazy na úkoly, herní šipky apod.
Q: Jak získat Canvu pro vzdělávání zdarma?
A: Účet, který je již v Canvě vytvořený může být povýšen na účet "Pro vzdělávání" nebo stačí zdarma vytvořit účet nový. Dalším krokem je přidání účtu do vzdělávací instituce, nebo její vytvoření. Po přihlášení je potřeba ověřit, že pracujete na škole jako učitel. Pokud jste se registrovali pomocí účtu s ověřenou doménou pro vzdělávání (Office 365, Google WS apod.) získáte přístup k PRO funkcím okamžitě. Pokud ne, je potřeba doložit potvrzení od zaměstnavatele o tom, že pracujete v dané instituci jako učitel.
Kompletní přehled můžete najít zde: https://www.canva.com/cs_cz/help/about-canva-for-education/

Ukázka potvrzení pro získání účtu pro učitele

UKÁZKA ÚNIKOVÉ HRY V CANVĚ