Pokud máte stejně jako já rádi tištěnou literaturu a ovládáte základy angličtiny. Určitě doporučuju knihy Escape Rooms in Education: A Practical Guide (2020) od Julie Morris a The Do-It-Yourself Escape Room Book (2021) od Paige E. Lyman. Obě knihy jsou poměrně nové a obsahují spoustu aktuálních rad a nápadů odkazující také na digitální technologie. Další zajímavé informace a kompletní přehled najdete také v knize Unlocking the Potential of Puzzle-based Learning: Designing escape rooms and games for the classroom (2020) od Scotta Nichlsona a Liz Cable. Všechny publikace seženete v pevné vazbě nebo ve verzi pro Kindle na německém Amazonu, kde je můžete zakoupit i jako kompletní sadu za zvýhodněnou cenu. Doručení do České republiky trvá v řádech několika dní.
Není lepší inspirací pro vlastní tvorbu - než samotné aktivní hraní. Ať už najdete ve svém okolí fyzické - komerční únikové místnosti, nebo vyzkoušíte s kamarády profi varianty v online prostředí, případně nějakou tištěnou nebo deskovou únikovou hru, kterou můžete hrát v pohodlí domova, je to vždy ten nejlepší možný postup, jak čerpat inspiraci.
 Začátečníkům ale i pokročilým hráčům můžu doporučit deskové únikové hry EXIT z nakladatelství Dino. Je to specifický herní zážitek, který Vám může pomoci při tvorbě vlastních reálných her.
Hry ve formě tištěných sešitů pro dospělé i děti nabízí nově (2022) Albi. Tyto hry jsou unikátní svými ilustracemi, které mě osobně se hodně líbí.
Lepší herní zážitek nabízí řada dalších deskových her, které obsahují nejrůznější technologická zařízení, svítilny, baterky, odpočty a zámky např. ty od Identity Games jsou naprosto skvělé.
Jak víme, tak internet je neuvěřitelné místo. Chcete-li ale načerpat inspiraci pro konkrétní úkoly a šifry, které jsou zaměřené na logické myšlení a netýkají se jednotlivých školních předmětů, mohu doporučit knihy od Lukáše Záleského - Lovci šifer ve verzi doma a ven, které seženete za necelé tři stovky. Všechny šifry, které publikace obsahují jsou určené starším 18 let, ale pokud se do nich ponoříte, velmi snadno dokážete odhalit mechanismus, který Vám umožní připravit je i pro mladší publikum. Nápady pro děti pak najdete konkrétně v knize Šifry pro děti (2022) od Radka Pelánka, který je autorem celé řady dalších zajímavých knih, které se zaměřují na logické hádanky a úkoly. Na jeho webu najdete také šifrovací cvičebnici a další zajímavé odkazy.
Skvělým webem pro studium šifer je stránka sifry.sourceforge.net, kde najdete nespočet příkladů a konkrétních ukázek.
Online hry můžete vyhledat a zdarma vyzkoušet v naší facebookové komunitě - Únikové hry ve školství. Další nabízí na svém webu také České televize - Hry — Déčko — Česká televize (ceskatelevize.cz)
Na webové stránce věnované zeměpisu najdete další online únikové hry, které jsou zaměřené na nejrůznější témata a lekce. Některé jsou dokonce sdílené v editační podobě, takže je můžete libovolně upravovat. Stránka obsahuje taky další návody, rady a triky a mezi záložkami svého prohlížeče by jí měl mít každý učitel zeměpisu.
Klikni a zjisti více - zachranzemepis.cz

Šifrovačky
Šifrovací hry představují nevšední zábavu a výzvu, která si rok co rok získávají stále více milovníků záhad a dobrodružství. Pravidla bývají většinou jednoduchá - úkolem je rozluštit všechny záludné hádanky a splnit předpřipravené úkoly, neztratit se v uličkách měst a statečně čelit nástrahám nočního dobrodružství. Na webu najdete všechny potřebné informace nejen pro účastníky, ale také pro potenciální organizátory včetně kalendáře akcí, na které můžete dorazit, statistiky a fórum pro členy a další zájemce.
Klikni a zjisti více - sifrovacky.cz
S'CAPE
S'cape je webová stránka zabývající se únikovými, logickými hrami a místnostmi, které se povětšinou soustředí na vzdělávání. Stojí za ní komunita učitelů a nadšenců kolem Patrice Nadama a Mélanie Fenaert. Na stránce najdete spoustu zdrojů i aplikací pro únikové hry, které můžete libovolně konfigurovat a rovnou tisknout, nebo je vkládat do online prostředí. Nevýhodou webu je jeho francouzská lokace, což s použitím nástroje pro překlad nebude problém.
Klikni a zjisti více - scape.enepe.fr